PHHS Math Team Does e^(x)cellent!

Back to Article
Back to Article

PHHS Math Team Does e^(x)cellent!

Tessa Poolman, Reporter

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






     

        On Tuesday April 10, math students competed in the 51st Pitt State Math Competition. There were several events that students could compete in, including programming, analytic geometry, algebraic simplifications, computational math and team events.  

“What I love about Pitt State is the students do except to do as well as they do because they are always being assessed against each other,” said advisor Kristi Whitmer. “It really builds their excitement and confidence for math.”

The four person calculator team, Eunice Jung, Vince Lewis, Frances Swayne, Elizabeth Apple finished 3rd. The other four person team of Xander Edwards, Joel J-Norris, Nick Bender and Arkadeep Ghosh took home first in the trigonometry competition.

The team stood out this year.

“We did take home a lot of medals more than I thought, a little more than average,” said Whitmer.

Team:

Trigonometry Team: 1st – Xander Edwards, Joel J-Norris, Nick Bender and Arkadeep Ghosh

 

Calculator Team: 3rd – Eunice Jung, Vince Lewis, Frances Swayne, and Elizabeth Appel

 

Individual Events 1st – 3rd:

 

Miguel Machado: 2nd place in 10th Grade Algebraic Simplifications

 

Alex Kalisz: 2nd place in 11th Grade Analytic Geometry

 

Vincent Lewis: 2nd Place in 11th Grade Programming

 

Emily Godley: 3rd place in 11th Grade Potpourri (tie)

 

Wasila Sun: 3rd Place 11th Grade Potpourri (tie)

 

Frances Swayne: 3rd Place 11th Grade Computational Math

 

Murad Rahimov: 3rd Place 12th Grade Analytic Geometry

 

Joel J-Norris: 3rd Place 12th Grade Number Theory, 2nd Place Logic and Set Theory

 

Elizabeth Appel: 1st place 12th Grade Trigonometry

 

Maggie Boecker: 2nd Place 12th Grade Trigonometry

 

Liz North: 3rd Place 12th GradeAlgebraic Simplifications

 

Adrian Ampon: 1st Place 11th Grade Programming

 

Nick Bender: 1st Place 12th Grade Analysis, 1st Place Functions

 

Arkadeep Ghosh: 2nd Place 12th Grade Analysis

 

Chris Burke: 2nd Place 12th Grade Programming

A number of students also ranked top ten!